Ból, refluks i towarzysząca mu zgaga kierują naszą uwagę w stronę układu pokarmowego.

I słusznie, są to czynnościowe zaburzenia pracy tego układu. Treść żołądkowa cofa się do przełyku, dolegliwości nasilają się gdy leżymy lub zjemy bardziej obfity posiłek.

Jeśli nie jesteś pewna czy refluks dotyczy Ciebie zwróć uwagę na dodatkowe objawy które nie są już takie oczywiste.

Jako pierwszy sygnał ostrzegawczy zaburzonej pracy przełyku mogą pojawiać się w odległych obszarach ciała, poprzez ścieżki anatomiczne które opisywaliśmy w poprzednich rozmowach Np: ból głowy i sztywność karku, chroniczny ból okolicy odcinka piersiowego, umiejscowiony między kręgosłupem a łopatką także palenie zamostkowe (często mylone z objawami zawału), chrypka i zgaga.

Równolegle z refluksem często pacjenci skarżą się na przepuklinę rozworu przełykowego. Wtedy część wpustowa żołądka (przejście między przełykiem a żołądkiem) zostaje „wciągnięta” do klatki piersiowej przez przeponę.

Na szczęście ze wszystkimi objawami możemy efektywnie pracować, a raczej współpracować z pacjentem, ponieważ bez zmian nawyków żywieniowych i redukcji stresu problemy będą powracać a efekty terapii będą krótkoterminowe.Podczas terapii osteopata lub fizjoterapeuta wisceralny bada napięcie przepony, wyrównuje je, sprawdza balans ciśnień w jamach ciała.

Nie leczony refluks chronicznie podrażnia przełyk kwaśną treścią, uszkadzając nabłonek dając przewlekły stan zapalny przełyku prowadząc nawet do nowotworu. Dlatego jeśli czujesz, że ten temat Cię dotyczy warto zająć się swoim zdrowiem.

Czego unikać?

– palenia papierosów (dym papierosów podrażnia błonę śluzową przełyku i żołądka)
– węglowodanów (nadmierne spożycie węglowodanów może przyczyniać się do namnażania grzybów i bakterii w układzie pokarmowym. Cukier jest idealną pożywką dla „złej” flory bakteryjnej.)

Pacjentka:

Kobieta, praca siedząca.
Do gabinetu zgłosiła się z bólem kręgosłupa piersiowego i w okolicy łopatek, ból określała jako „przeszywający” w stronę mostka. Czasami pojawiało się zamostkowe pieczenie które zazwyczaj ignorowała. Podczas badania postawy zauważyłam tzw. „wdowi garb” czyli mocno wystający kręgosłup w okolicy karku, głowa jest pochylona do przodu, mięśnie przedniej strony szyi i klatki piersiowej skrócone. Typowa przygarbiona postawa osoby spędzającej dużo czasu w pozycji siedzącej. Leczenie obejmowało korektę ustawienia ciała, normalizacja napięć w obrębie jamy brzusznej. Terapia narządów wewnętrznych skutecznie znormalizowało napięcie w obrębie brzucha (przepony, żołądka, przełyku i jelit), Osteopatia skutecznie zlikwidowała przepuklinę rozworu przełykowego i przyczyny powstania refluksu.
Pacjentka natychmiast zmieniła dietę (ograniczyła spożycie kawy, czekolady, cytrusów, ostrych przypraw, napoi gazowanych, alkoholu). Efekty leczenia utrzymują się do dziś.

Ze Strefy leczenia Strefy profilaktyki
mgr Justyna Żyła