UWIĘZIONY NERW CZYLI O ZESPOLE CIEŚNI NADGARSTKA – CYKL: „TAJEMNICE KOBIECEGO CIAŁA”
Zespół cieśni nadgarstka, czyli zespół objawów, charakteryzujący się drętwieniem, mrowieniem i bólem wewnętrznej strony ręki (kciuka, palca środkowego, palca wskazującego i połowy palca serdecznego). Często z towarzyszącym zmniejszeniem siły i czucia w tej okolicy.
Objawy te są związane z nerwem pośrodkowym. Właściwie podrażnieniem tego nerwu. Zaburzona jest jego mechanika oraz ukrwienie. Wynika to z przeciążenia ścięgien mięśni zginaczy z towarzyszącym zapaleniem pochewek ścięgnistych i obrzękiem. Objawy nasilają się w nocy.
Dolegliwość ta jest uznawana za jedną z częściej występujących neuropatii kończyny górnej. Na pewno ma to związek z (siedzącym) trybem życia i pracą przy komputerze. Gdy piszemy na klawiaturze czy pracujemy myszką komputerową nasze palce uderzają w urządzenie setki a może nawet tysiące razy w ciągu jednego dnia. Objawy może powodować też forsowna jazda rowerem, gra na instrumencie. Podsumowując, wielokrotnie powtarzany jeden ruch bez przerw powoduje pojawienie się przeciążeń i przewlekłych stanów zapalnych w obrębie mięśni zginaczy – podrażniając nerw pośrodkowy który daje objawy.
Zespół cieśni nadgarstka to jednostka chorobowa, którą należy traktować holistycznie, niejednokrotnie leczenie nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Jednak z moich obserwacji wynika, że jest to postępowanie zbyt często praktykowane, a koncentracja uwagi jedynie na kanale nadgarstka jest dużym błędem.
Błędną jest opinia, że „ucisk” nerwu występuje jedynie w obrębie kanału nadgarstka. Nerw pośrodkowy jak każdy nerw budową przypomina kabel telefoniczny. Aby przewodził informacje prawidłowo musi być prawidłowo ukrwiony, zaopatrzony w tlen i substancje przekaźnikowe. Nerw może być podrażniony i „uwięziony” w wielu miejscach na drodze swojego przebiegu.
-
Pierwszym punktem który może wywołać kompresję nerwu może być mięsień nawrotny obły, a właściwie zaburzony ślizg powięzi zginacza powierzchownego i głębokiego palców. To właśnie między nimi przebieg nerw pośrodkowy.
-
Kolejne miejsce to przestrzeń pomiędzy mięśniem dwugłowym a trójgłowym. Czyli przyśrodkowa strona ramienia.
-
Następnie warto przyjrzeć się obręczy barkowej. Mięsień klatki piersiowej (piersiowy mniejszy i podobojczykowy) może zakleszczać go przy okazji wykonywania wszystkich czynności z rękoma w górze.
-
Wędrując do góry nerw kieruje się do mięśni szyi (mięśni pochyłych) oraz do kręgosłupa szyjnego.