Szacuje się, że ponad 80% osób dorosłych chociaż raz doświadczyło bólu w dolnym odcinku kręgosłupa kręgosłupa. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób z problemami tego odcinka zwiększyła się o 54%. (1990-2016) i wcale nie będzie lepiej.

Na całym świecie ból pleców jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności, uniemożliwiając wielu osobom angażowanie się w pracę, a także inne codzienne czynności, co znacznie obniża jakość życia.

Kręgosłup lędźwiowy – kompleks otoczony więzadłami, mięśniami, nerwami i naczyniami.

Kręgosłup lędźwiowy jest zbudowany 5 masywnych kręgów pomiędzy którymi rozmieszczone są krążki międzykręgowe (słynne dyski), które mają za zadanie amortyzować ruchy ciała.
Ten kompleks otoczony jest więzadłami oraz mięśniami, które mają za zadanie stabilizować segmenty kręgosłupa względem siebie. Wokół znajdują się naczynia i nerwy, które wychodzą z odpowiednich segmentów kręgosłupa.

Ta pajęcza sieć nerwów i naczyń również ma za zadanie odżywiać i przekazywać informacje z dolnych części ciała do rdzenia i do naszego mózgu.

Oczywiście nie można zapominać, o bezpośrednim sąsiedztwie narządów jamy brzusznej, które również po przez swoje unerwienie mogą powodować bóle rzutujące do dolnego odcinka kręgosłupa.

Co powoduje bóle odcinka lędźwiowego?

 Ból mechaniczny, czyli z mięśni, więzadeł, może być spowodowany:

  • siedzącym trybem pracy, czyli zazwyczaj nieodpowiednia pozycja ciała podczas korzystania z komputera
  • brak aktywności fizycznej, nasz organizm, musi być poddany wysiłkowi, aby utrzymać siłę oraz elastyczność aparatu ruchu
  • zły wzorzec ruchu, np. gdy chcemy podnieść coś ciężkiego i zrobimy to w nieprawidłowy sposób.
  • przeciążenie, najprostszym przykładem jest okres przedświąteczny, gdy bierzemy się nagle za porządki, organizm nie przystosowany do ruchu, nagle doznaje szoku i po jednym dniu sprzątania zdarza się, że nagle nie możemy się ruszyć.

Ból korzeniowy w sytuacji w której zostanie naruszony korzeń nerwowy.
Jest dosyć charakterystyczny ból, gdyż po strukturze korzenia nerwu lub dermatomu w dół do pośladka lub nogi. Jego specyficzne odczucie to ostry, elektryczny, palący ból i może być związany z drętwieniem lub osłabieniem (rwa kulszowa). Zazwyczaj jest odczuwalne tylko po jednej stronie ciała.

Trzecią przyczyną bólu mogą być dysfunkcję narządów jamy brzusznej tzw. wisceralne.

Więcej o tym problemie przeczytasz w poprzednim wpisie OSTEOPATIA WISCERALNA – ZADBAJ O SWOJE JELITA
Po przez swoje unerwienie np. jelita mogą swoją dysfunkcję manifestować właśnie w postaci bólu kręgosłupa. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeśli ktoś ma problemy układu moczowo-płciowego.

Jak sobie z tym radzić?

  • Po pierwsze: udać się do profesjonalisty, lekarza, fizjoterapeuty lub osteopaty w celu znalezienia przyczyny dolegliwości.
  • Po drugie ruch! Ruch i jeszcze raz ruch! Warto się udać do fizjoterapeuty w celu skorygowania swojej postawy i wzorców ruchowych. Zostaną dobrane odpowiednie ćwiczenia, które pomogą powrócić do sprawności.
  • Po trzecie : wizyta w gabinecie fizjoterapii w którym zostanie położony nacisk na odzyskanie równowagi w tkankach za pomocą technik manualnych
  • Po czwarte: prawidłowa postawa w pracy. Prawidłowe siedzenie przez monitorem, to nie tylko właściwa pozycja ciała, ale również odpowiedni dobór i wyprofilowanie biurka, fotela oraz ustawienie komputera względem naszego wzroku.

 

Ze Strefy Leczenia i Strefy Profilaktyki
mgr Izabela Cieżyńska