Co to jest osteopatia, terapia manualna, fizjoterapia ?

  • 12/12/2019

Na ból pleców skarży się ok 80% Polaków. Jedni odczuwają go w odcinku szyjnym, drudzy w piersiowym, inni w lędźwiowym. Co z tym zrobić?

Nic prostszego! Udać się do specjalisty! Tylko kogo?

Fizjoterapeuty? Osteopaty? Czy terapeuty manualnego?

Gdzie szukać pomocy i właściwie czym różnią się te formy terapii ?

Wszystkie wymienione wyżej zawody należą do dziedziny nauk medycznych, które na celu mają poprawę samopoczucia, jakości życia i przede wszystkim pozbycia się dolegliwości bólowych.

Jednak różnica w wykonaniu zabiegów oraz działaniu jest bardzo duża , tak jak przyczyn bóli kręgosłupa może być wiele.

Fizjoterapia to bardzo szeroka dziedzina zajmująca się zaburzeniami w obrębie narządów ruchu. Podczas 5-letnich studiów magisterskich student uczy się m.in. fizjologii, anatomii, biomechaniki ciała.

Metody jakie wykorzystuje fizjoterapeuta to zatem manualne oddziaływanie na ciało pacjenta, praca z wykorzystaniem bodźców fizykalnych (prądy) oraz kinezyterapii (czyli leczenia ruchem).

Fizjoterapia wykorzystywana jest w niemal każdej dziedzinie leczenia pacjenta: w pulmunologii, w pediatrii, w geriatrii, w rehabilitacji onkologicznej, aparatu mowy, podczas rekonwalescencji po urazach, po udarach, złamaniach, zabiegach operacyjnych (również przygotowanie do nich) w sporcie, i tak możemy wyliczać bez końca. Bez wątpienia bez fizjoterapeuty system opieki zdrowotnej nie funkcjonowałby prawidłowo.

Celem fizjoterapii jest usunięcie dolegliwości bólowych z narządu ruchu lub poprawa funkcjonowania człowieka w życiu codziennym. Są to podstawowe umiejętności , jakie nabywa każdy magister tego kierunku. Jednak wiedza o człowieku jest niezmiernie szeroka i dlatego też niezbędne są różnorakie metody, dzięki którym szybciej i skuteczniej możemy pomagać pacjentom. Jedną z form rozszerzenia wiedzy zawodowej jest terapia manualna.

Terapia manualna to obszar fizjoterapii, której celem jest leczenie dysfunkcji nerwowo – mięśniowo – szkieletowych, obejmujący pracę na wszystkich tkankach ciała, w tym kostnej, i dając fizjoterapeucie narzędzie do pracy z pacjentem bólowym.

Terapia manualna przywraca ruchomość i prawidłową funkcję m.in. przez mobilizacje stawów i spektakularne manipulacje z charakterystycznym chrupnięciem podczas wykonywania techniki. Celem terapeuty jest ustawienie ciała w odpowiedniej osi i normalizacji całego organizmu. Podczas wizyty wykonywany jest wywiad, badanie manualne oraz testy ruchowe.

Terapia manualna jest skuteczna w leczeniu bóli kręgosłupa, uszkodzeniach stawów i tkanek miękkich, złamaniach, zwichnięciach, wadach postawy oraz po urazach sportowych.

Osteopatia to dziedzina, w której praca wymaga nie tylko wiedzy, ale też doświadczenia, dlatego też osteopatą może zostać lekarz lub fizjoterapeuta, który pozytywnie przejdzie 4-5 letnie szkolenie podyplomowe dając szerokie spojrzenie również na patologię układu ruchu.

Podczas swojej pracy osteopata bierze pod uwagę objawy, z jakimi zgłasza się pacjent, koncentrując się jednocześnie na poszukiwaniu bezpośredniej przyczyny choroby. Osteopatia to rodzaj medycyny manualnej, w której organizm traktowany jest jako całość, a nie suma niezależnych od siebie części. Jest to terapia regulacyjna dla organizmu, szukająca przyczyn powstania choroby.

Terapia opiera się również na diagnozie zaburzeń ruchomości i napięcia tkanek, systemu nerwowego, czaszkowo – krzyżowego, bierze pod uwagę środowisko, w jakim funkcjonuje pacjent, jego styl życia oraz stan psychiczny.

Osteopatia opiera się na dogłębnym wywiadzie, badaniu manualnym, wzrokowym i technikach manualnych. Podczas badania bierze pod uwagę stawy, mięśnie, nerwy, tkanki i narządy wewnętrzne, gdyż działają one jako całość. Ponadto choroba dotycząca jednego organizmu wpływa na cały organizm. Podejście to nazywa się holistycznym.

 

Zmiany strukturalne w obrębie kręgosłupa mogą być jedną z przyczyn dolegliwości bólowych. Niejednokrotnie jednak tkwi ona zupełnie gdzie indziej. Duża część bóli mogą to być znaki ostrzegawcze wysyłane przez inne narządy.

Narządy wewnętrzne nie są „zawieszone w próżni”, tak jak przedstawiają nam to atlasy anatomiczne czy lekcje biologii w szkole podstawowej. Wszystkie trzewia posiadają anatomiczne i funkcjonalne połączenia ze sobą strukturami takimi, jak: powięzi, mięśnie, kości, nerwy.

Tworzą one wspólnie cały system narządów wewnętrznych, którego nie możemy rozdzielić. Narządy przyczepiają się do kręgosłupa, żeber, miednicy itd. Połączenia te nie tylko gwarantują komunikację pomiędzy różnymi częściami ciała, ale potrafią też stworzyć kaskadę bólową, w której napięcie poszczególnych struktur pociąga za sobą kolejne narządy, a ból finalnie rzutuje na inne daleko oddalone od źródła dysfunkcji struktury np. układu ruchu.

Znaczna część dolegliwości bólowych kręgosłupa wynika z dysfunkcji narządów jamy brzucha. Sytuacja może być też odwrotna, kłopoty narządu ruchu mogą dawać bóle w trzewiach.

Kolejnym mechanizmem o którym nie możemy zapomnieć, analizując bóle rzutowane, jest układ autonomiczny, a właściwie jego część współczulna, która tworzy drogę bólu finalnie odczuwaną w innych regionach ciała niż narząd znajdujący się w dysfunkcji.

Ponieważ osteopatia zajmuje się całym ciałem jej zakres działania jest bardzo szeroki i są to nie tylko przewlekłe i ostre bóle kręgosłupa i głowy, ale też: specyficzne problemy przewodu pokarmowego np. zespół jelita drażliwego, zespoły pseudokorzeniowe np. nietypowe rwy kulszowe, bóle stawów obwodowych, nietrzymanie moczu, zaparcia czy biegunki, problemy obrzękowe, bruksizm, bolesne miesiączki.

Wszystkie te specjalizacje mają wspólne fundamenty, jednak różnią się sposobem myślenia i podejściem do problemu. We wszystkich wykorzystuje się znajomość wielu dziedzin medycyny w celu postawienia diagnozy i poprawy samopoczucia pacjenta, jednak techniki znacząco różnią się od siebie.

Jak w przypadku każdej choroby, tak i w przypadku problemów z kręgosłupem specjalista może poprosić o wykonanie dodatkowych badań oraz konsultacje z lekarzem specjalistą. Kiedy dolegają ci mocne osłabienie siły mięśniowej (np. opadanie stopy), zaawansowana osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenie funkcji zwieraczy (nietrzymanie moczu czy kału), utrata czucia, ból nie do wytrzymania, jak najszybciej udaj się do specjalisty.

Fizjoterapia, osteopatia i terapia manualna wzajemnie uzupełniają się –

fizjoterapeuci i terapeuci manualni wpływają na ciało poprzez siły i środki zewnętrzne – osteopaci wykorzystują czynniki wewnętrzne do wyzdrowienia.

Współpraca osteopaty i fizjoterapeuty jest nieodzowna.

Ze Strefy leczenia Strefy profilaktyki
mgr Justyna Żyła
P.S. W najnowszym numerze magazynu Focus Zdrowie i Życie Justyna podpowiada jaki zabieg wybrać. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

© 2017 Fizjobell. All rights reserved. Code by ITML