Nie każda rana powoduje powstanie blizny, w przypadku jakich ran one powstają?

W przypadku ran powierzchownych, obejmujących tylko naskórek, gojenie przebiega bez wytworzenia się blizny. Blizny powstają na skutek urazu lub podczas zabiegu chirurgicznego, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości skóry oraz głębiej położonych tkanek.

Takim bliznom nie da, się zapobiec ale można wpływać na jej wygląd i gojenie się, co zmniejsza ryzyko pojawienia się (patologii) zbliznowacenia struktur.

Są osoby, które mają skłonność do bliznowców, co to znaczy?

Blizna powstaje w wyniku fizjologicznego gojenia się tkanek. W miejscu urazu powstaje nowa tkanka, która zespala struktury doprowadzając do gojenia. Podczas tego procesu najważniejszy jest kolagen. To on zapewnia tkankom elastyczność, ale też układa się nieregularnie, powodując zaburzenie funkcjonowania danego obszaru, zaburzenia ruchomości, ucisku struktur mięśniowych czy nerwowych.

Gdy dochodzi do nieprawidłowości w gojeniu może powstać bliznowiec, bliznowiec hipertroficzny (przerostowy) lub zrosty.

Warto wykorzystywać kremy i żele z wyciągiem z cebuli lub silikonem.

Plastry silikonowe, mają za zadanie poprawić nawodnienie naskórka i okluzji, wygładzając skórę. Podwyższają nieco temperaturę – pobudzając kolagenaz. Podczas tego procesu niszczony jest kolagen odpowiedzialny za
nieprawidłową przebudowę blizny.

Każda blizna powinna zostać obejrzana przez fizjoterapeutę i mobilizowana.

Myślę o wszystkich bliznach. Dużych pourazowych, po oparzeniach, po operacjach, nawet małych np. po usunięciu znamion.
Bliznę, można porównać do zszytej dziury w ubraniu. Granice pomiędzy nimi zmieniają przesuwalność materiału względem siebie.
Tak samo jest z raną – każda, spowoduje utratę poślizgu, który powstaje przez nieprawidłowe połączenia pomiędzy strukturami, które w prawidłowych warunkach są od siebie oddzielone. Utrata poślizgu ograniczy ruchomość i funkcjonalność tkanki finalnie prowadząc do bólu.


Niedawno zgłosiła się do mnie pacjentka z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego oraz częstym uczuciem parcia na pęcherz które utrzymują się od ponad roku.

Dwa lata wcześniej przeszła operację narządów rodnych przez laparotomię. Brzuch był tkliwy a blizna pogrubiała. Dysfunkcję pierwotną wywołało cięcie chirurgiczne które osłabiło mięśnie brzucha, w konsekwencji wpływając na postawę ciała. Wzmożona praca mięśni przykręgosłupowych spowodowała zaburzenie stabilizacji i wystąpienie bólu.

Blizna dała też początek zaburzeniom trawienia, z czasem, pojawiały się regularne wzdęcia i kłopoty z dnem miednicy.

Dla pacjenta często ważna jest estetyka blizny, ale należy pamiętać o jej negatywnym wpływie na zdrowie. Bardzo ważne jest zapobieganie tworzenia się blizn i keloidów.

Zadaniem terapeuty jest wyeliminowanie lub zapobieganie tworzenia się zrostów i dysfunkcji wtórnych które z nich wynikają.


Dlaczego warto zająć się blizną – jak ona może wpływać na pracę naszego ciała? Na jakie układy i w jaki sposób?

Układ powięziowy jest częścią układu ruchu otaczającą narządy, nerwy, naczynia, blizna może spowodować ból, ograniczenie funkcji narządów wewnętrznych, ograniczenie ruchu nawet w odległych częściach ciała.
Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia priopriorecepcji – związane z brakiem receptorów w tkance bliznowatej. Nieprawidłowe informacje mogą powodować powstanie patologicznego wzorca ruchowego – w efekcie zaburzeń postawy.

Kiedy należy zająć się blizną, ile czasu powinno upłynąć od jej zagojenia się?

Pracę należy rozpocząć natychmiast, w początkowym etapie terapię zaczynamy na tkankach otaczających ranę. Pomocny jest drenaż limfatyczny który zmniejszy opuchliznę i poprawi krążenie.
Kolejny etap to praca bezpośrednia na bliźnie.

Stosujemy techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, kinesiotaping.
W ostatnim etapie masaż głęboki, terapię narzędziową i techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, suche igłowanie.

Ile zabiegów potrzeba, żeby uzyskać efekt i na jaki efekt możemy liczyć?

Wszystko jest zależne od rodzaju cięcia i jego głębokości, a także od systematyczności pacjenta – zawsze udzielam porad co do autoterapii blizny.
Jeśli pacjent wykonuje zalecenia, terapia przebiega znacznie szybciej.

Autoretapia 

Autoterapia czyli mobilizacja blizny w ograniczonych kierunkach – poprawi elastyczność, redukując zrosty. Przydatny jest też automasaż z użyciem kremu zmiękczającego bliznę – poprawi to ukrwienie, elastyczność,
zmniejszy ból, gojenie rany.

Ze Strefy leczenia Strefy profilaktyki
mgr Justyna Żyła