13 stycznia w FizjoBell odbyły się Dni otwarte dla dzieci 0-3 roku życia w FizjoBell. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za ogromne zainteresowanie wydarzeniem i liczną frekwencję.

Na wszystkie pytania rodziców odpowiadała mgr Grażyna Wierzbicka (terapeuta dziecięcy (NDT) z prawie 40 letnim doświadczeniem zawodowym) podczas indywidualnych 30 minutowych konsultacji.

Tuż po konsultacjach zapytaliśmy mgr Wierzbicką o najczęstsze pytania pojawiające się na wizycie.

Justyna Żyła: Jaka grupa dzieci zgłaszała się najczęściej na konsultacje?

Grażyna Wierzbicka: W dniu otwartym wzięły udział dzieci głównie 3 miesięczne (z października). Przeważały przypadki asymetrii ulożeniowej oraz towarzyszące mu wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie obręczy barkowej, miednicznej jak i całego ciała.

 Jeden przypadek dotyczył 7-miesiecznego dziecka, które wykazuje brak postępów w siadaniu, przechodząc już do prób wstawania (głównie na palcach, co wskazuje na wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn dolnych). W wywiadzie rodzice wskazywali głównie na brak wskazówek i instruktażu od pediatry i położnej dotyczących sposobów prawidłowego podnoszenia, noszenia i bezpiecznych pozycji ułożeniowych dla noworodka i niemowlęcia.

JŻ: Czy ten problem zgłaszali inni opiekunowie?

GW: Tylko w jednym przypadku rodzice dostali wskazówki jak nosić dziecko, jednakże bez uwzględnienia modyfikacji zgodnych z rozwojem dziecka.

JŻ: Jedni z rodziców po konsultacji swojej pociechy z Pania od razu zapisali się na rehabilitację swojego kręgosłupa. Zaznaczyli, że mają przewlekłe bóle w odcinku lędzwiowo – krzyżowym.

GW: Dokładnie, ból był związany z nieprawidłowym noszeniem pociechy z nadmiernym przenoszeniem tułowia do tyłu (wyprostu w odcinku L-S) skierowałam rodziców na konsultacje i rehabilitację do terapeutów manualních w FizjoBell oraz ćwiczenia Zdrowy kręgosłup. Pamiętajmy, że żeby dziecko było szczęśliwe rodzic też musi być w formie

 

Rodzice po konsultacji z fizjoterapeutą dostali wskazówki jak poprawnie i bezpiecznie:

  • nosić
  • podnisić
  • układać
  • kąpać
  • nosić
  • układać do odbicia po karmieniu (wersja z ułożeniem poprzecznym na udach rodzica)
  • rozluźniać i relaksować maluszka.
Zapraszamy na konsultacje z Grażyną Wierzbicką.
Umów sie na spotkanie – KONTAKT