Prawidłowe i bezpieczne noszenie dziecka to niezwykle ważny aspekt w codziennej opiece i pielęgnacji noworodków i niemowląt. Błędy popełnione w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia mogą mieć poważne konsekwencje dla dalszego optymalnego rozwoju.

Po pierwsze – jak nie nosić?

Z pewnością unikamy pozycji prowokujących samorzutne odchylanie się główki dziecka do tyłu. Ze względu na znikomą siłę mięśni i stabilizację odcinka szyjnego, można narazić dziecko na ogromne przeciążenia w tym obszarze. Noworodka i niemowlęcia staramy się także nie nosić pionowo, choćbyśmy nawet mocno podtrzymywali jego główkę. Brak ukształtowanych fizjologicznych krzywizn kręgosłupa sprawia, że młody organizm nie jest w stanie podołać serwowanym mu przeciążeniom. Pamiętajmy o trzypunktowym podparciu główki naszą ręką.

Pamiętaj, by podeprzeć główkę niemowlęcia.
Dowiedz się krok po kroku jak prawidłowo trzymać dziecko na rękach i jak przenosić je z jednej pozycji na drugą.

Odpowiednią pozycją jest ta półleżąca lub leżąca. Dziecko może spoczywać na naszym przedramieniu w pozycji fasolki, na boku, na brzuchu. Zapobiegamy w ten sposób także zachłyśnięciom. Pod koniec pierwszego półrocza, gdy mięśnie grzbietu się wzmocnią, można malucha trzymać na swoim przedramieniu przodem do świata, bezpiecznie opartego plecami o naszą klatkę piersiową. Zapobiega to także odgięciowemu ustawieniu głowy, szyi i tułowia.

Pozycja fasolki.

Korzystne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju stawów biodrowych jest noszenie dziecka na naszym biodrze. Jednakże odwiedzeniowe ustawienie nóżek podobnie jak szerokie pieluchowanie poleca się stosować w pierwszych tygodniach życia u tych dzieci, u których podczas badania ortopeda stwierdził, że stawy biodrowe są niestabilne, natomiast badanie USG wykazało, że ich budowa jest prawidłowa. Takie ułożenie nóżek sprawi, że stawy biodrowe będą miały szansę rozwijać się prawidłowo.

Wszelkie zmiany sposobu trzymania dziecka starajmy się wykonywać w sposób jak najbardziej przemyślany i bezpieczny i najważniejsze – bez pośpiechu.

Zapraszamy na konsultacje do Fizjobell, umów się na spotkanie z Grażyną Wierzbicką!