Przyjrzyj się swoim stopom, jeśli paluch odchyla się w stronę pozostałych palców i jego zakres ruchu jest ograniczony,  może to być dysfunkcja zwana paluchem koślawym. Taka deformacja palucha to nie tylko wada kosmetyczna ale przyczyna wielu dolegliwości bólowych nie tylko w obrębie stopy. Kolejno przyjrzyj się swoim ulubionym butom. 
Nosek buta powinien być szeroki, tak aby mieściły się w nim palce. Wąskie obuwie będzie powodować deformację stopy i powstanie haluksów. Jeśli czujesz dyskomfort podczas chodzenia buty powinny mieć około pół rozmiaru więcej, wtedy ucisk na paluch będzie mniejszy.
 

Zwróć uwagę na obcas – w szpilkach zawsze przenosisz cały ciężar ciała na palce, w ten sposób wpływasz nie tylko na stopę ale na cały kręgosłup. Optymalny obcas to 2-3 cm . But powinien być stabilny. Źle dobrane obuwie oprócz przeciążeń i dolegliwości bólowych może doprowadzić do złamania zmęczeniowego.

Stopa to niezwykle skomplikowana konstrukcja dźwigająca ciężar całego ciała. Absorbuje wstrząsy, umożliwia przemieszczanie się. Zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. 
Biomechanicznie stopa to jedyny punkt kontaktu naszego ciała z podłożem podczas stania czy chodu dlatego jej dysfunkcje wpływają na całe ciało.Osoby cierpiące na ból stóp odczuwają też ból kręgosłupa (60%), ból w okolicy kolan i bioder (60%), cierpią na nadwagę (50%).Ponad 90% społeczeństwa cierpi na zaburzenia prawidłowej pracy stóp. Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia, nieprawidłowo dobrane obuwie, urazy, wypadki które zaburzą kontrolę motoryczną (działanie wszystkich elementów stopy). Często wymieniane predyspozycje genetyczne nie są tak statystycznie istotne. 

O paluchu koślawym możemy mówić gdy pojawi się ból z boku stopy, ból ten nasila się podczas chodzenia, lub ucisku przez obuwie, może towarzyszyć mu chroniczne zmęczenie stóp, pieczenie podeszwy, stan zapalny, ograniczenie ruchu, nieprawidłowe napięcie mięśni łydek.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby leczenie może opierać się o terapię  manualną, osteopatię lub leczenie operacyjne. Podczas terapii przeprowadzam wywiad, badanie manualne i stwierdzam czy haluksy nadają się do terapii czy operacji. Rehabilitacja musi objąć całe ciało wraz z tapingiem czyli oklejenie stopy leczniczymi taśmami.
Ważne aby wykonać indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne które poprawią komfort, wspomogą przywrócenie prawidłowego wzorca chodu. Działają stabilizująco i amortyzująco. W gabinecie wybieram wkładki termoplastyczne ICB, ponieważ mogę zmieniać ich kształt w miarę postępu terapii. W domu możesz wykonywać ćwiczenia rozciągające paluch np toczenie piłki czy chwytanie palcami małych przedmiotów. 

 

Ze Strefy leczeniaStrefy profilaktyki i Strefy Ruchu
Justyna Żyła