Ostroga piętowa – osteofit piętowy, znajdujący się w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

Mechanizm wytwarzania nadbudowy kostnej (osteofitu) jest związany z biomechaniką ruchu tzn. tworzy się aby zapobiec zerwaniu mięśnia. Mięśnia który z racji usytuowania w okolicy stopy jest standardowo poddawany silnym obciążeniom, a dodatkowo nadmiernie napięty. Rozcięgno podeszwowe lub ścięgno Achillesa mogą w ten sposób „uszkadzać” kość piętową, chcąc powiększyć obszar swojego przyczepu na kości.
Najprostsza i najczęstsza procedura leczenia opiera się na fizykoteapii. Pacjent kierowany jest na zabiegi fali uderzeniowej, ultradźwięków, lasera. Terapia ta jest miejscowa, ogranicza się do obszaru stopy i polega na likwidacji objawów choroby czyli zniwelowanie stanu zapalnego, usunięcie nadbudowy kostnej na kości piętowej oraz działanie przeciwbólowe.

Kiedy boli nas stopa warto się zastanowić z jakiego powodu pojawił się stan zapalny w okolicy rozcięgna, tak aby nie dopuścić do nawrotu dysfunkcji.

Najczęściej zmiany pojawiają się długo i są związane z postawą.
Sylwetka pacjentów którzy zgłaszają się do gabinetu z bólem stopy jest daleka od poprawnej. Ciało jest przechylone do przodu. Miednica jest wypchnięta w przód. Lordoza lędzwiowa pogłębiona. Finalnie cały ciężar ciała dźwiga przód stopy – w efekcie powodując duże napięcie w okolicy podeszwy stopy oraz mięśni łydek. Struktury miękkie pociągają za przyczepy mięśni na kości piętowej, która finalnie zostaje nadbudowana.

Idąc dalej zastanówmy, się skąd bierze się nieprawidłowa postawa?

Możemy wymienić mnóstwo powodów, począwszy od sfery emocjonalnej, problemów z narządami wewnętrznymi, mięśniami. Tutaj polecam wizytę u osteopaty i dokładną indywidualną analizę problemu. W gabinecie najczęściej diagnozuje: dysfunkcje jelit, przepony, osierdzia, osłabione mięśnie brzucha lub mięśnie pośladka. Zbyt mocno napięte mięśnie dolnej części pleców. Nadwagę i po prostu nie zdrowe obuwie.
Przyczyna powstania ostrogi piętowej jest mocno oddalona od samej pięty, wiec podczas terapii ważne aby nie ograniczać się do tej okolicy. Należy również wyrównać tonus mięśniowy w całym ciele, sprawdzić narządy wewnętrzne, zadbać o indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń korygujących i wzmacniających prawidłową postawę.
Ze Strefy leczenia Strefy profilaktyki
mgr Justyna Żyła