Mówiąc o pielęgnacji noworodka mam na myśli takie czynności jak noszenie, przebieranie, podnoszenie czy odkładanie, które są zgodne z rozwojem dziecka.

Na co należy zwrócić uwagę, aby pielęgnacja była prawidłowa przeczytacie poniżej.

W czasie wykonywania codziennie, kilkakrotnie tych samych zadań musimy pamiętać, aby zapewnić maluszkowi jak największe poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki temu będziemy mogli uniknąć tzw. nadmiernego prężenia się dziecka (czyli wyginania najczęściej w literkę ‚C’). Pamiętajmy, aby wszystkie czynności przy dziecku wykonywać powoli, bez zbędnych, gwałtownych ruchów oraz aby cały nasz stres odłożyć na bok.

Ważne jest też zapewnienie jak największej płaszczyzny podparcia.

Pamiętajmy, że im młodsze dziecko tym ta płaszczyzna powinna być większa, ponieważ wtedy nasz maluszek nie ma jeszcze kontroli nad własnym ciałem.

Obroty jest to bardzo ważny element fizjologicznego rozwoju dziecka.

Gdyby nie obroty maluch nie byłby w stanie samodzielnie
zmienić pozycji, a co za tym idzie osiągnąć kolejnych faz rozwoju motorycznego.

Obroty uczą dziecko:

  • przenoszenia ciężaru ciała,
  • równoczesnego wydłużania i obciążania jednej strony,
  • skracania i odciążania strony przeciwnej.

Prawidłowe noszenie pomaga też dziecku poznać jego ciało.

Jak możemy mu w tym pomóc?

Zadbajmy o to, aby maluch miał możliwość obciążania obu stron swojego ciała, a nie tylko jednej, chociażby w czasie noszenia pamiętajmy o naprzemienności.

W czasie codziennych zabaw z dzieckiem zwróćmy uwagę np. na łączenie rączek w linii środkowej ciała, tak żeby malec mógł widzieć je obie i w późniejszych etapach rozwoju używał nie tylko jednej ,a obu rąk.

Stosując wyżej wymienione zasady będziemy w skuteczny sposób wspierali naturalny rozwój naszego dziecka i przy okazji zapewnimy mu odrobinę dobrej zabawy 😉 co wszystkim wyjdzie na zdrowie.

Ze Strefy leczenia
mgr Agata Dymek