Obecnie w Polsce mamy ponad cztery i pół miliona ozdrowieńców. Wielu pacjentów odczuwa skutki choroby jeszcze przez wiele miesięcy. Powikłania mogą pokazać się po kilku dniach a nawet kilku miesiącach. Pacjenci pojawiający się w gabinecie FizjoBell głownie skarżą się na ogólne osłabienie – mimo dobrej sprawności sprzed zakażenia szybko się męczą, pojawiają się skoki tętna, duszności, napady kaszlu, zaburzenia neurologiczne, zawroty głowy, depresja.

Osoby które musiały zostać poddane hospitalizacji skarżą się na przykurcze mięśniowe i bóle kręgosłupa wynikające z długotrwałej pozycji leżącej. 

U wszystkich pacjentów którzy przychodzą do mnie na wizytę obserwuje zwiększone napięcie mięśni karku, zaburzenia pracy przepony a także problemy z mięśniami oddechowymi rzutujące na pracę układu oddechowego – oddech, wisceralnego (pokarmowego)- trawienie, nerwowego – bóle i drętwienia ale też nastrój – depresja.

BADANIA EPIDEMIOLOGICZNE WYKAZUJĄ, ŻE POWIKŁANIA PO COVID 19 MOGĄ DOTYCZYĆ NAWET KILKU UKŁADÓW ZE WZGLĘDU NA „BURZĘ CYTOKINOWĄ”  POWODUJĄCĄ POJAWIENIE SIĘ STANU ZAPALNEGO W ORGANIZMIE.

Pacjenci nie wiedzą i często nie są informowani czy potrzebują rehabilitacji, jak może im pomóc a także gdzie uzyskać poradę. Najlepiej udać się do placówki gdzie przyjmuje osteopata, fizjoterapeuta i ewentualnie psycholog. Fizjoterapeuta i osteopata pracując zespołowo mają szansę poprowadzić pacjenta tak aby organizm znowu zaadaptował się do wysiłku i bezpiecznie wesprzeć jego regenerację. 

Pracując technikami z zakresu osteopatii zmniejszam stan zapalny ale wpływam na regulację immunologiczną organizmu idealnie wspierając leczenie farmakologiczne i zdrowy tryb życia. Zwiększa się drożność płuc i ukrwienie mięśni. 

Jedna z technik pracy służy do stymulowania przepływu limfy która odpowiada za walkę ze stanem zapalnym przez regulację cytokin (zwiększając przepuszczalność komórek śródbłonka, rozprowadza nowe leukocyty). Równie ważna jest nauka prawidłowego oddychania, tak aby na nowo nauczyć się prawidłowych mechanizmów oddechowych, które podczas choroby ulegają zaburzeniu. Oprócz ćwiczeń wykonywanych w gabinecie pacjent powinien jak najczęściej trenować w domu. 

Ważne aby brać wdech przez nos, a podczas wydechu delikatnie zacisnąć usta – taki niewielki opór powoduje zaangażowanie dodatkowych mięśni oddechowych. Ćwiczenie za każdym razem trzeba powtórzyć minimum 5 razy. 

Dodatkowo terapia manualna wykonana przez fizjoterapeutę rozluźni mięśnie oddechowe, obręcz barkową i odcinek piersiowy tak aby odzyskały swoją ruchomość.
Terapia po SARS-CoV-2 zawsze musi być dobrana indywidualnie ale w większości przypadków już jedna wizyta i odpowiedni instruktarz postępowania domowego przynosi niesamowite efekty w poprawie samopoczucia, a o to musimy dbać szczególnie podczas przedłużającej się pandemii. 
Ze Strefy leczeniaStrefy profilaktyki i Strefy Ruchu
Justyna Żyła