NA POCZĄTKU ZAUWAŻASZ DZIWNE NAPIĘCIE PODCZAS DŁUŻSZEGO SPACERU CZY BIEGU. NIE ZWRACASZ NA NIE UWAGI, PONIEWAŻ USTĘPUJE ZARAZ PO ODPOCZYNKU, KOLEJNO POJAWIA SIĘ PIECZENIE NA KRAWĘDZI PISZCZELI.

Jeśli pacjent ćwiczy np. biega stwierdza ze musi się „rozciągnąć”. Intuicyjnie rozciągasz wtedy mięsień piszczelowy przedni, czyli stopę i palce kierujesz do zgięcia grzbietowego (do pośladka). Czasem jest to wystarczające działanie a czasami ból nie mija – wręcz  przeciwnie. Ból nasila się, pojawia się rwący ból piszczeli związany z chodzeniem, podbieganiem czy truchtem.

TE NAWRACAJĄCE BÓLE OKOLICY PISZCZELI, MEDYCZNIE NAZYWANE SĄ „SHIN SPLITS” LUB ZESPOŁEM SHIN SPLITS

Shin splits przez pacjentów opisywany jest jako ból przebiegający na krawędzi goleni. Najczęściej spowodowany jest mikrourazami tkanki mięśniowej lub powięzi, czasem występuje ono z podrażnieniem okostnej, przeciążeniem kości piszczelowej, zapaleniem przyczepów mięśni, nagromadzeniem płynu w przedziałach międzymięśniowych. W konsekwencji ciasnocie przedziałów powięziowych (niedotlenienie mięśni) w znajdującej się w okolicy piszczeli. 

Podczas wywiadu i wyboru leczenia najważniejsze abyśmy razem z pacjentem doszli do tego kiedy zaczęło pojawiać się napięcie i jaki układ jako pierwszy został przeciążony, w kolejnym pytaniu; dlaczego doszło do urazu. 

Najczęściej odpowiedz pada na powięź, która steruje i warunkuje prawidłowe napięcie, pracę mięśnia oraz prawidłowe ukrwienie i przewodnictwo nerwowe.

 

 

POWIĘŹ JEST TO TKANKA ŁĄCZĄCA MIĘŚNIE  Z KOŚCIĄ INTEGRUJĄCĄ CAŁY NASZ ORGANIZM – JEST „POŁĄCZENIEM” MIĘDZY WSZYSTKIMI UKŁADAMI CIAŁA

Przeciążenia w obrębie powięzi powodują nieprawidłową pracę mięśni oraz nieprawidłowy wzorzec chodu, ruchu. 

Gdy szybko chodzimy czy biegniemy mięśnie kurczą się przybliżając i oddalając swoje przyczepy. Pracują łańcuchowo czyli wspólnie. Do przeciążenia dochodzi wtedy gdy siła jest tak duża, że przewyższa wytrzymałość tkanki.

To jak chodzimy ma znaczenie, nieprawidłowy wzorzec ruchu może spowodować ból, W gabinecie zwracamy wtedy uwagę nie tylko na podudzie ale na miednicę oraz stopę – mechanika stawów znajdujących się powyżej i poniżej będzie ustawiać poszczególne kości pod wpływem sił . Wtedy podczas terapii manualnie odbudowujemy prawidłowy zakres ruchu i prawidłowe „ustawienie” kości następnie eudukujemy pacjenta jak chodzić  i  jak prawidłowo stawiać każdy krok. 

Już wiemy, że podudzie przejmuje energię związaną z biegiem czy skokiem. Jest zbudowane z połączonych ze sobą błoną miedzykostną kości piszczelowej i strzałkowej. W tej błonie znajdują się otwory dla naczyń krwionośnych (otwór górny dla żyły i tętnicy piszczelowej przedniej) otwór dolny (dla gałęzi tętnicy strzałkowej).  Są to ważne struktury zaopatrujące mięśnie podudzia w krew i składniki odżywcze szczególnie potrzebne podczas wysiłku fizycznego.

Zespół może pojawić się w różnych okolicach podudzia i być spowodowany różnymi dysfunkcjami:

– Ból przedniej części goleni: mięsień piszczelowy przedni jest zbyt słaby dla swojego antagonisty mięśnia trójgłowego łydki.

– Ból części przyśrodkowej (wewnętrznej) najczęściej związane z zapaleniem okostnej (mięśnie przyczepione w danym miejscu pociągają za okostną).

– Przewlekły zespół ciasnoty powięziowej –przestrzeń dla mięśni jest za mała, a ciśnienie w okolicy otworów górnego i dolnego zbyt duże. Naczynia  doprowadzających i odprowadzjących krew są uciskane. Pojawia się  ból po wysiłku, ból przy dotyku, drętwienia okolicy.

Pamiętajmy, że powięź reaguje na stres, dając napięcie. A poprzez łańcuchy anatomiczne i powięziowe napięcia przenoszą się na całe ciało. Nigdy nie ograniczają się do jednej przestrzeni.

Przyczyny: 

– Błędy treningowe – nagłe, bez odpowiedniego przygotowania zwiększenie lub rozpoczęcie obciążenia treningowego. Kość nie zdąża się adoptować do obciążenia. 

Częsta zmiana powierzchni treningowej, słaba technika truchtu, biegu.

– Nagły wzrost masy ciała

– Obuwie – zużyte buty które nie pełnią już funkcji amortyzującej. 

– Biomechanika – mechanika ruchu – sprawdź jak funkcjonuje stopa, staw skokowy, kolano, miednica. Skonsultuj się z fizjoterapeutą.

– Rozciąganie – zbyt duże napięcie mięśni trójgłowych łydki oraz mięśnia piszczelowego przedniego

Leczenie:

Zespołu shin splits polega na zmniejszeniu intensywności treningu, wprowadzeniu zróżnicowanej aktywności, kinesiotapingu, rehabilitacji (mobilizacja stawów i tkanek miękkich, ćwiczenia) dobranie odpowiednich wkładek do butów przez fizjoterapeutę. W poważniejszych przypadkach lekarz ortopeda zaleci stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

 

Ze Strefy leczeniaStrefy profilaktyki i Strefy Ruchu
Justyna Żyła