Zgrzytanie zębami niszczy nam stawy

Stres (jednorazowy, a także chroniczny), przemęczenie, kumulowanie emocji i napięć w ciele często uwalnia się bez udziału naszej świadomości w nocy, podczas snu. Parafunkcje typu stukanie, zgrzytanie zębami wyzwalane są przez układ limbiczny odpowiedzialny za przetwarzanie emocji.

Bruksizm polega na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Może być jednym z objawów długotrwale skumulowanego stresu, ciągłego napięcia, chronicznego przemęczenia, wad postawy.

Badania mówią, że istnieje silna zależność między pozycją ciała, kontrolą postury i stabilizacją wzroku, gdyż prawie połowa informacji sensorycznych i motorycznych mózgu jest związana właśnie z okolicą około zębową. Upraszczając, prawidłowe czucie i odbieranie informacji z zgryzu istotnie wpływa na kontrolę, balans ciała oraz oddech (przez mięśnie oddechowe: mostkowo – obojczykowo – sutkowe (przód szyi), mięsień czworoboczny (kark i plecy) i pośrednio przeponę wraz nerwem przeponowym (który przebiega również z przodu szyi) – a ich nieprawidłowa praca może skutkować nawet zmęczeniem i brakiem koncentracji.

Szczęka, która jest permanentnie zaciśnięta powoduje przemieszczenie całej masy ciała do przodu, a jej asymetryczne ułożenie będzie przesuwać ciało do boku. Dlatego problemy ze stawami skroniowo – żuchwowymi mogą dostarczać pacjentom, nie tylko ból w okolicy stawu (boczna część twarzy powyżej żuchwy), ale też nieprawidłowe ustawienie miednicy, bóle stawów krzyżowo – biodrowych (też z promieniowaniem na nogę), wzmożone napięcie mięśni karku i szyi, bóle głowy, zawroty głowy, „przeskakiwanie” stawu, szumy uszne, ścieranie i pękanie zębów.

W końcu aby żuchwa była ustawiona prawidłowo i mogła pracować zaangażowanych jest aż 136 mięśni!

Moją inspiracją do poruszenia tego tematu była pacjentka którą na wizytę u mnie skierowała lek. dent. Tamara Chołast z gabinetu Stomatologia Gabinet .

Holistyczne podejście do zdrowia pacjenta opiera się na współpracy specjalistów. To fizjoterapeuta lub stomatolog jako pierwszy diagnozuje problemy w stawie skroniowo-żuchwowym. A stan uzębienia i postawa ma bezpośredni związek z funkcjonowaniem tego stawu.

W trosce o zdrowie pacjenta i chęć jak najskuteczniejszej i najszybszej pomocy postanowiliśmy połączyć siły i nawiązać stałą współpracę pomiędzy gabinetami FizjoBell i Stomatologia Gabinet w zakresie rehabilitacji stomatologicznej. Podczas zabiegu pracowaliśmy nie tylko w obrębie samego stawu i w jamie ustnej ale też w okolicy głowy, szyi, miednicy, a leczenie przynosi szybkie efekty.

Aby osiągnąć pełny sukces w leczeniu bruksizmu, najlepiej podejść do tematu kompleksowo. Odwiedzić osteopatę lub fizjoterapeutę który zajmuje się rehabilitacją twarzoczaszki, stomatologa, laryngologa, czasami nawet neurologa. Terapia polega na zniesieniu napięć, korekcji nieprawidłowości w postawie, nauki prawidłowego oddechu oraz ćwiczeń leczniczych pozwalających zachowanie równowagi w obrębie szczęki. Kolejno umówić się na wizytę u stomatologa, który dobierze protezę (np. szynę relaksacyjną) – proteza będzie zapobiegać niszczeniu zębów. A także psychologa który uświadomi Ci jak nazwać emocje, nauczy jak „uwalniać” oraz kontrolować stres.

Poznaj naszych specjalistów w tym temacie:

Przeczytaj także

Kontakt

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie lub nie możesz znaleźć informacji, której szukasz – zapraszamy do
kontaktu.

Wola

ul. Kasprzaka 7
01-211 Warszawa

Godziny otwarcia:
pn–pt 07.30 – 22.00
sb 10.00 – 19.00
ndz 10.00 – 16.00

532 713 911

Wilanów

ul. Aleja Wilanowska 67E
02-765 Warszawa

Godziny otwarcia:
pn–pt 08.00 – 21.00
sb 10.00 – 19.00
ndz 10.00 – 16.00

532 713 911

Formularz
kontaktowy

Jeśli chcesz się zapisać na wizytę, skonsultować wyniki swoich badań, zapytać o ofertę lub zadać nam
jakiekolwiek pytanie – napisz do nas, korzystając z formularza.