Terapia czaszkowo-krzyżowa – to delikatna, nieinwazyjna praca gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach, ruchach tkanek, a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego.

Ze względu na szerokie spektrum wskazań do terapii i sposobu wykonania (terapia opiera się o techniki manualne, wykonywane ręką terapeuty, zawsze bezbolesne) terapia czaszkowo-krzyżowa przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na pracy w obrębie czaszki, miednicy, przepon ciała, kręgosłupa i kości krzyżowej. Jej celem jest rozluźnienie napięć struktur łączno-tkankowych powodujące uwolnienie blokad w ciele i psychice człowieka pozostałych po urazach, chorobach lub traumatycznych przeżyciach.

Właściwie każdy może się poddać terapii czaszkowo-krzyżowej ponieważ wskazana jest w procesach rekonwalescencji czy rehabilitacji.

Terapii mogą poddać się osoby, które starają się o potomstwo, a pomimo braku przeszkód fizycznych (dobre zdrowie fizyczne obojga rodziców, brak konfliktów DNA i przeciwskazań) nie mogą doprowadzić do poczęcia nowego życia.

Bywa, że stare, zadawnione urazy fizyczne lub psychiczne powodują blokady w organizmie przyszłej matki. Tutaj przychodzi z pomocą terapia , gdzie pracując na pograniczu ciała fizycznego i emocjonalnego, dochodzi do odblokowania blokad , tzw. rozpuszczenia śladu traumy i uwolnienia psychosomatycznego.

Po porodzie, matka również może zwrócić się do terapeuty. Długi poród, nierzadko agresywny fizyczny ucisk , ogromny stres dla dziecka podczas cesarskiego cięcia i strach sprawiają, że AUN (autonomiczny układ nerwowy) dziecka ulega przebodźcowaniu, w efekcie powodując nadpobudliwość ruchową.

Ten rodzaj delikatnej, wyrównującej pracy wyciszy układ nerwowy dziecka, przywróci prawidłowa fluktuacje płynu mózgowo-rdzeniowego co pozytywnie wpływa na ustabilizowanie układu odpornościowego młodego człowieka

Ze Strefy leczenia Strefy profilaktyki
mgr Tomasz Korlacki