Ciąża to jeden z najważniejszych okresów życia każdej dojrzałej kobiety. Jednocześnie jest to ogromne wyzwanie dla każdej z nich.

Mianowicie mało kto zdaje sobie sprawę, że jest to jedyny moment egzystencjonalny, w którym organizm nie atakuje ciała obcego, a wręcz przeciwnie – pomaga mu i stwarza odpowiednie warunki środowiskowe do zagnieżdżenia w macicy oraz do rozwoju. W związku z tym dochodzi do szeregu modyfikacji w obrębie całego organizmu kobiety, a zadaniem naszych terapeutów jest ich obserwowanie i kontrolowanie.

Przez 9 miesięcy ciało przechodzi cykl zmian wynikających ze stopniowego rozwoju płodu oraz z przygotowań matki do porodu.

• 1 trymestr jest czasem adaptacji organizmu do nowej sytuacji. Dochodzi wówczas do zmian na poziomie hormonalnym – głównie do zwiększenia ESTROGENU – wspomaga on rozwój macicy oraz piersi, oraz do zwiększenia PROGESTERONU – zapewnia rozciągliwość tkanek oraz rozluźnia macicę.
Wbrew pozorom jest to najbardziej wymagający energetycznie okres podczas całej ciąży. Kobieta powinna słuchać wówczas swojego ciała i reagować na jego potrzeby takie jakie odpoczynek, sen, relaks, jedzenie.
Już na tym etapie następuje zmiana w postawie ciała: dochodzi do tyłopochylenia miednicy oraz spłaszczenia lordozy lędźwiowej oraz szyjnej.

• 2 trymestr to czas zwiększonych zmian postawy ciała w wyniku rozwijającego się płodu. Powiększająca się macica powoduje przemieszczenie narządów jamy brzusznej, co może dawać takie objawy jak zgaga czy zaburzenia trawienia. Zmienia się środek ciężkości kobiety oraz – w przeciwieństwie do pierwszego trymestru – dochodzi do zwiększenia lordozy lędźwiowej oraz szyjnej. Jest to jednocześnie etap, podczas którego kobieta zazwyczaj czuje się najlepiej.

• 3 trymestr to ostatnia prosta, podczas której zarówno matka jak i dziecko odczuwają coraz większy dyskomfort spowodowany coraz większym rozmiarem ciała. Rozmiar brzucha ulega znacznemu powiększeniu i należy zwrócić szczególną uwagę na kondycję przepony, mięśnia lędźwiowego, kości krzyżowej oraz stawu krzyżowo – biodrowego i biodrowego. Są one szczególnie istotne dla akcji porodowej, ponieważ wspomagają i ułatwiają jego mechanikę.

Szereg wymienionych zmian wymaga bardzo dużo energii od ciężarnej kobiety, nie powinny one jednak powodować bólu lub dyskomfortu. Mogą być źródłem zaburzeń funkcjonowania organizmu i nieść za sobą w konsekwencji dolegliwości bólowe oraz gorsze samopoczucie.

Dlatego, podczas całego okresu trwania ciąży, tak ważną rolę pełni indywidualnie dobrana terapia oraz profilaktyka ciąży np. masaż ciążowy.

Już delikatna praca osteopatyczna z kobietą w ciąży jest w stanie przynieść ulgę i przywrócić harmonie obciążonemu organizmowi. Ponadto pomaga również sprostać fizjologicznym oraz mechanicznym wyzwaniom związanych z porodem. Odpowiednie przygotowanie miednicy zapewnia najważniejszą pomoc kobiecie, która niedługo będzie rodzić.
Terapia osteopatyczna pomaga zarówno w mechanicznym przygotowaniu do porodu jak i fizjologicznym. Stan emocjonalny kobiety w ciąży jest tak samo ważny jak fizyczny.
Jesteś w ciąży? Zmagasz się z dolegliwościami bólowymi lub gorszym samopoczuciem? A może masz pytania dotyczące przygotowania do porodu lub samej ciąży? Zapraszamy!

Ze strefy Profilaktyki i Strefy Leczenia 

mgr Kinga Pietras