Zbyt szybkie jedzenie
2022-11-17
2022-11-17
Nierzadko rozwiązanie problemu zdrowotnego jest skomplikowane i wymaga wiedzy medycznej oraz odpowiednich technik z zakresu osteopatii wisceralnej. Każdą wizytę rozpoczynamy od wywiadu w którym szczegółowo dopytuje pacjentów o ich tryb życia, dietę a także ile czasu przeznaczają na każdy posiłek. Okazuje się, że często mimo że jemy zdrowe produkty doskwierają nam różne dolegliwości trawienne a do tego otyłość brzuszna. Powodem może być po prostu zbyt szybkie jedzenie.
Szybkie tempo życia sprawia, że żyjemy w stresie czyli jemy też w stresie szybko spożywając posiłki.
Na pewno zdarzyło Ci się wyciągnąć coś z lodówki i szybko zjeść, po chwili orientując się że nawet nie pamiętasz co miałaś w ustach, lub też pochłaniać posiłek w szybkim tempie przed pozostałymi towarzyszami stołu. Każdy posiłek wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i wagę, a nieprawidłowe nawyki mogą doprowadzić do wielu przewlekłych dolegliwości zdrowotnych. Wszyscy znają starą prawdę: jesteś tym co jesz – warto do niego dodać: ważne jak, gdzie i z kim jesz!
Proces trawienia odbywa się wieloetapowo i na każdym etapie, na spożyte pokarmy działają różne enzymy trawienne. Proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej gdzie każdy kęs poddawany jest działaniu amylazy ślinowej która wstępnie rozkłada posiłek. Jedząc szybko połykamy duże kawałki jedzenia i nie mieszamy ich z śliną utrudniając trawienie. Przy okazji połykając duże ilości powietrza powodując odbijanie oraz wzdęcia.
Ze względu na zaburzenie trawienia już w jego początkowej fazie możemy spodziewać się konsekwencji żołądkowo – jelitowych, problemów z trawieniem i bólów żołądka. Zbyt szybkie jedzenie połączone z nieprawidłową dietą mogą przyczynić się do powstania dolegliwości trawiennych takich jak: niestrawność, zgaga czy wzdęcia.
Badania naukowe pokazują związek pomiędzy szybkością jedzenia a zespołem metabolicznym. Badacze National Institutes of Health ostrzegają że choroba ta może stać się czynnikiem ryzyka udaru mózgu, chorób serca, cukrzycy typu 2, miażdżycy i otyłości tak częstym, że wyprzedzi nawet palenie papierosów! Zespół metaboliczny czyli zespół insulinooporności może dotknąć od 10-84% populacji. Osoby te szybciej tyją, mają wyższy poziom cukru, cholesterolu i tłuszczów we krwi.
Jednym z mniej groźnych konsekwencji szybkiego jedzenia jest przyrost wagi – tyjemy najczęściej zwiększając obwód talii.
Głód kontrolowany jest przez hormony – grelinę i leptynę.
Grelina jest wytwarzana w naszym żołądku i daje sygnał mózgowi, że zgromadziliśmy odpowiedni zapas cukru i składników odżywczych.
Leptyna to hormon sytości, przeciwdziałający głodówce. Jego wydzielanie odbywa się głównie w tkance tłuszczowej. Informuje mózg, że dostarczyliśmy już odpowiednią ilość pożywienia. Proces uwalniania leptyny trwa ok 20 min więc spowalniając czas jedzenia dajemy szansę aby informacja o tym, że już jesteś najedzona doszła do mózgu.
Jedząc wolniej możemy schudnąć, za to przepełniony żołądek może powodować nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych i zgagę. Udowodniono naukowo że wydłużenie czasu przeżuwania zmniejsza ilość spożytych kalorii aż o 15% w stosunku do standardowego czasu jedzenia.
Psycholodzy, dietetycy i psychodietetycy zauważają, że szybkie zjedzenie posiłku powoduje obniżenie nastroju i dyskomfort psychiczny. Wolne jedzenie wpływa na redukcję stresu.
Poznaj naszych specjalistów w tym temacie:
W FizjoBell zawsze stawiamy na indywidualne i holistyczne podejście. Wiemy, że każde z Was jest wyjątkowe, a Wasze potrzeby są różnorodne. Dlatego postanowiliśmy wzbogacić gabinety, a co za tym idzie nasze terapie o nowy element, który jest wspaniałym wsparciem w terapiach manualnych, w przypadku blizn, rozejścia, urazach, ale także w kwestiach kosmetologicznych. Bardzo ważna jest […]
2024-09-04
Kiedy chcemy zacząć ćwiczyć, powinniśmy zacząć od ustalenia celu i planu działania. Poznaj ćwiczenia odpowiednie dla twojego celu.
2024-06-26
Często zapominamy, jak ogromny wpływ na nasze ciało ma stan psychiki. W FizjoBell rozumiemy, że zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane i dlatego oferujemy opiekę, która obejmuje ciało i umysł.
2024-06-06
Tutaj zatrzymuje się zewnętrzny świat, tylko po to, żebyś mogła/mógł usłyszeć, to co jest w Tobie.
2024-04-25
Jeśli znasz kogoś borykającego się z endometriozą i bólem podziel się linkiem do wpisu ❤️ Czy borykasz się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami? 🤕Często miewasz wzdęcia czy zaparcia? Bóle brzucha? 😣Być może nie jesteś w stanie czerpać przyjemności ze współżycia, a wręcz jest ono bolesne? 😖 Trafiasz do gabinetu lekarskiego, w którym nagle pada to słowo – „ENDOMETRIOZA”. Dostajesz szereg […]
2024-07-30
Jeśli masz jakiekolwiek pytanie lub nie możesz znaleźć informacji, której szukasz – zapraszamy do
kontaktu.
ul. Kasprzaka 7
01-211 Warszawa
Godziny otwarcia:
pn–pt 07.30 – 22.00
sb 10.00 – 19.00
ndz 10.00 – 16.00
ul. Aleja Wilanowska 67E
02-765 Warszawa
Godziny otwarcia:
pn–pt 08.00 – 21.00
sb 10.00 – 19.00
ndz 10.00 – 16.00
Jeśli chcesz się zapisać na wizytę, skonsultować wyniki swoich badań, zapytać o ofertę lub zadać nam
jakiekolwiek pytanie – napisz do nas, korzystając z formularza.